Skip navigation

Bertalanffy Imre nyomdája

Szigorú cenzúra

Reichard Károly után ismét soproni nyomdász érkezett a városba Bertalanffy Imre személyében. Az 1846-ban „munkába álló” üzletvezető (ma Kiskar utca 7.) működését nagyban meghatározták a szabadságharc előtti évek szigorú megkötései. A kiadványokat megjelenés előtt cenzúrázták, így Bertalanffy szinte kizárólag a közületek hivatalos nyomtatványait készíthette műhelyében. A szabadságharc ideje alatt azonban több hazafias vers és dal került ki nyomdájából.

Kossuth imája

1849-ben Bertalanffy Imre nyomdájában látott napvilágot „A kápolnai csatában elhullott magyar vitézek sírhalmára mondott imája Kossuth Lajosnak” című kiadvány. A csata magyar hőseinek emléket állító ima természetesen illegálisan került kiadásra. A szabadságharc pártolása – az ügy elbukása után – nem maradt büntetlen. Bertalanffy Imrét a szöveg kinyomtatása, Scharpf Gyula könyvkereskedőt a terjesztése, Tregali Lajos patikárius segédet pedig német nyelvű lefordítása miatt hadbíróság elé állították.

Az eredeti kiadvány előkerülése regénybe illő. Hosszú ideig senki nem tudott a lelőhelyéről. Egy telekesi padláson porosodott, ahonnan Gerse János akkori múzeumigazgató közbenjárására került az egykori Forradalmi Múzeum gyűjteményébe. (A múzeum a Szily János utca 2. szám alatti Eölbey-házban működött 1970-től a rendszerváltásig. Tárgyi és fotóanyaga – megszűnése után – a Savaria Múzeumhoz került.)

Fametszet és kőnyomat

Bertalanffy Imre könyveiben jelennek meg először a kőnyomatok és fametszetek.

Keress rá az interneten a fametszet és a kőnyomat (más néven litográfia) szavak jelentésére!
Segítséget találsz a Tudásbázisban és a Wikipédián is.

Kőnyomatos, illegális szombathelyi lap

1850. december 23-án jelent meg az első kőnyomatos szombathelyi lap. A „Tritsch-Tratsch aus der Gyöngyös-Mellék” című kiadvány engedély nélkül látott napvilágot, mivel a szabadságharc leverését követően magyar újságot nem lehetett megjelentetni. Az előállító nyomda neve ugyan nem szerepel a dokumentumon, de akkoriban a városban egyetlen műhely működött, így nagy bizonyossággal állíthatjuk, hogy Bertalanffy Imrénél készült.

Szintén a nyomda terméke volt a „Jenseits der Donau” című német nyelvű hetilap. Az 1874-től megjelenő hírlap érdekességét az adja, hogy bár szombathelyi kiadású volt, helyi tudósítás alig jelent meg benne.