Berzsenyi Dániel Könyvtár akadálymentesített portál

Navigáció:

Betűméret beállítása:

Színbeállítás:

Rejtő Jenő: Piszkos Fred, a kapitány
Jelzet: R 53
Hangoskönyv: R 53 LE 314

– Tavaly Nápolyban loptam egy kockás felöltőt, és azóta úgy érzem, hogy úrnak születtem. Elhatároztam, hogy többé nem dolgozom.
– Azelőtt dolgozott?
– Nem, de hiányzott az elhatározás.

/Fülig Jimmy és a szállásmester párbeszéde

Ki ne ismerné Rejtő utánozhatatlan humorát, fordulatokban gazdag történeteit és azok szereplőit: Fülig Jimmyt, Tuskó Hopkinst, Buzgó Mócsingot (aki valójában az igazi Trebitsch), s hosszan sorolhatnánk a karakteres megjelenésű hősöket és antihősöket.

Alighanem Rejtő Jenő az egyetlen magyar író, akinek olvasottsága vetekszik Jókai Móréval, ám hosszú évtizedekig még a neve sem fordult elő a magyar irodalom történetét feldolgozó munkákban. „ Az irodalomtörténet nemcsak azt nem vette tudomásul, hogy tehetséges író volt, hanem még azt is alig, hogy egyáltalában élt. Még arra sem becsülték, hogy legalább lebecsüljék” - írja róla Hegedüs Géza színházi szakíró, egyetemi tanár. Rejtő Jenő (alias P. Howard) életművének népszerűsége ennek ellenére egyre nőtt, s ma már egyaránt népszerű az alig olvasók tágas és az irodalmi ínyencek szűkös köreiben.
Klasszikussá vált regényének főhőse a tengerésztiszti egyenruháját ócska, koszos rongyokra cserélő kapitány, Piszkos Fred, kinek nevét szintén mindenki ismeri, ahogyan azt a tényt is, hogy „neki van a világon a legtöbb esze” (Fülig Jimmy szíves szóbeli közlése). Ezért cseppet sem meglepő, hogy a regényben ő mozgatja a szálakat a háttérből, s leginkább neki, no meg Fülig Jimmy tanácsainak köszönhető, hogy a szingapúri alvilágot inkognitóban felfedezni kívánó St. Antonio főherceg túléli ezt a veszélyes kirándulást. Igaz, közben megverik (többször is), eladják, halálra ítélik és megnősítik (ebben a sorrendben), de végül sikerül viszonylag ép bőrrel szabadulnia, és elindulhat hazafelé, hogy megtudja, mennyire állt/ült helyt a Boldogság Szigetek trónján botcsinálta dublőre, Fülig Jimmy, a szabadfogású hejesírás világbajnoka.

 A regény külön kuriózuma Fülig Jimmy naplója, melynek nyelvezete valóságos kihívás az irodalmi nyelvhez szokott olvasó számára. (A magyartanárokról nem is szólva!) Egy kis ízelítő az említett naplóból: „Én egy nagy marha vagyok saját eszűleg! És a gyanú kelt mint bent asz agyamban, és ahogy a kirájok írják asz időt: ambó dominó mai dátum.” Ha a napló olvasása közben felmerül bennünk a gondolat, hogy inkább hallgatnánk, mint olvasnánk a regényt, annak sincs akadálya, hisz könyvtárunk médiatárában szinte a teljes Rejtő-életmű megtalálható hangoskönyv formában.

Kinek ajánlom a regényt? Reményi József Tamás szerint Rejtő Jenő könyveit legalább háromszor olvassa el az ember. Kamaszkorában a szabadság mámora és az áradó humor ragadja el. Később az irracionális világ abszurdjában gyönyörködik. Végül, vissza-visszanézve eltelt éveire, jól látja az ember a lapokon minden komoly dolog, köztük az irodalom bölcs paródiáját.
Ajánlja: Zoványi Ibolya
Megnézem a Moly.hu-n is.

2024. július 18.

Menü