Patrick Süskind: A parfüm
Jelzet: S 99
Jean-Baptiste Grenouille a 18. század egyik legzseniálisabb és egyben legvisszataszítóbb jelensége, aki az illatok géniuszaként írta be magát korának történetébe. A sors fintoraként szag nélküli testtel, de tökéletes szaglással Párizs legbűzösebb negyedében, a halpiacon látta meg a napvilágot, ahol nem várta senki, így szeretet sem jutott neki. Pedig semmire sem vágyott jobban, mint hogy szeressék és kivívja az emberek elismerését.
Az ellenállhatatlan szépség, a visszautasíthatatlan szeretet illatának forrása és legfontosabb alapanyaga azonban az emberi bőr, de Grenouille-t ez sem állíthatta meg. Egyetlen vágya megfogni a megfoghatatlant, üvegbe zárni és ott tartani mindörökké.
Jean-Baptiste furcsa, életidegen fiú. A szaglása rendkívüli (legalább olyan jó, mint egy vadászkopóé), de morálisan és szociálisan teljesen érzéketlen. Szeretet nélkül született és nőtt fel. Nem gonosz, de nincs számára különbség jó és rossz szag, vagy jó és rossz cselekedet közt. A világ minden szagát érzi és meg tudja különböztetni – de mivel szavakat nem talál rájuk, a nyelv és a beszéd nem sokat jelent a számára. Az orrával lát, a szagok világában él, az emberek törvényeit és normáit nem is érti, legfeljebb kényszer hatására alkalmazkodik hozzájuk. Leginkább az ösztönei vezetik, saját szenvedélyének megszállottjává válik.
Pillanatnyi szerencsének köszönhetően Párizs egyik legnevesebb parfümmesteréhez kerül inasként, mindent megtanul, amit a parfümkészítésről, az illatok befogásáról és lepárlásáról tudni kell. Így kísérletezésbe kezd, hogy illatként konzerválja a szépséget és megalkossa a világ legvonzóbb illatát - ami odáig vezet, hogy gyönyörű lányok halott testéről nyeri ki a tökéletes illat esszenciáját.
Számára ez nem csupán mesterségbeli, hanem egzisztenciális kérdés is. Mivel ő szag nélkül jött a világra, többszörös számkivetettségét egy alkalmas, testhezálló illat megtalálásával próbálja meg enyhíteni, ezzel igyekszik személyiséget „teremteni” magának. A meggyilkolt fiatal lányok pedig ugyanolyan illatforrások, eszközök csupán a számára, mint például egy szál leszakított rózsa vagy egy illatos gyümölcs…
A regény a 18. század társadalmának vázlatos keresztmetszetét is bemutatja: Jean-Baptiste élete során különböző eszméket és értékrendeket képviselő emberekkel kerül kapcsolatba. A felvilágosodás tanait ellenző, régi receptek szerint dolgozó, konzervatív Baldini mesterrel, ennek vetélytársával, a pénzre és üzletre koncentráló Pellisier-vel, aki saját szeszélyeit és a közönség óhajait szolgálja ki nagy odaadással. De ott van de la Taillade-Espinasse márki is, aki egész életét a „tudományoknak” szenteli, a felvilágosodás ideológiájának képviselője.
A mindvégig hátborzongató történet olvasása közben lehetetlen eldönteni: a mű a zsenialitásról, a művészi tökély áráról, a magányról, a bűnről és ártatlanságról írott példabeszéd-e, vagy naturalista elemekben bővelkedő horror. Egy sorozatgyilkos története vagy társadalmi kor- és kórkép? Egy biztos, a különös hangulatú regény ellenállhatatlan olvasmány, amelyet lefordítottak több mint 40 nyelvre, és amely eddig csaknem 30 millió példányban kelt el.
A könyvből 2006-ban film is készült, olyan színészóriások szereplésével, mint Dustin Hoffman és Alan Rickman. A DVD kikölcsönözhető a BDK médiatárából.
Ajánlja: Szabó Csilla
2016. október 27.