Vakbarát változat |
Betűméret

Markus Zusak: A könyvtolvaj

Jelzet: Z 98

A szoba egyenletesen zsugorodott, s a könyvtolvaj végül már megérinthette a polcokat, épp csak pár kis lépésre voltak tőle. Végighúzta kézfejét az első polcon, hallgatta körmeinek súrlódását, ahogy végigsiklottak a könyvgerinceken. Mintha egy hangszer szólalt volna meg, vagy mintha futó lépteket hallott volna. Mindkét kezét használta. Gyorsan. Egyik polc a másik után. És nevetett. Hangja szétterpeszkedett, magasan a torkában, és amikor végül abbahagyta, és csak állt a szoba közepén, hosszú perceken át hol a polcokat, hol az ujjait nézte. Hány könyvet érinthetett meg? Hányat érzett?

Markus Zusak 1975-ben született Sydney-ben. Édesanyja német, édesapja pedig osztrák származású volt, akik az 1950-es évek végén emigráltak Ausztráliába. A házaspárnak négy gyermeke született, akik közül Markus volt a legfiatalabb. Markus az Új-Dél-Wales-i Egyetemen szerzett diplomát.
Az írónak 1999 és 2003 között négy könyve is megjelent (The Underdog, Fighting Ruben Wolfe, When Dogs Cry, The Messenger), viszont a nemzetközi sikert csak a 2005-ben kiadott Könyvtolvaj hozta el számára, amellyel az American Library Association Printz-díját is elnyerte, valamint 375 héten át vezette a New York Times bestseller listáját.

A könyvtolvaj története 1939 és 1943 között játszódik Németországban. A könyv főhőse Liesel Meminger, akit az édesanyja nevelőszülőkhöz kényszerül adni. Így kerül a kilenc éves kislány a Molching városi Himmel utcába. A történet kezdetén szemtanúi lehetünk Liesel öccsének hirtelen bekövetkező halálának és temetésének. A temetés során az egyik sírásó fiú elveszíti A sírásó kézikönyve című könyvét, amelyet Liesel megtalál és magához vesz. Így születik meg a ,,könyvtolvaj”.

A könyvet különleges elbeszélésmód jellemzi: egyes szám első személyben, maga a halál meséli el a történetet. Ami számomra ennél is meglepőbb, hogy a narrátor előre is vetíti néhány cselekmény fordulatát, ezzel még izgalmasabbá teszi a történet folyását. A háború áthatja az egész történetet, a szereplők mindennapjait, a könyv elején mégis csak fojtottan érzékelhető. Egy váratlan személy felbukkanásával érezzük azt a fordulópontot, ahol az erőszak és a félelem hatására gyermekből hirtelen felnőtté kell válnia Lieselnek. A könyvben fontos szerepet kap a tanulás, az olvasóvá való nevelés. Liesel, miután elsajátította az olvasást, a könyvekben találja meg boldogságát, és a háború valósága előli menekülést is ezek a történetek biztosítják számára. A történetmondás, a mesehallgatás is hangsúlyossá válik a történet egyes pontjain: több szereplőt segít át betegségén, szorongásán.

A könyvből készült filmet, Brian Percival rendezésében 2013-ban mutatták be. A regény és a film is megtalálható könyvtárunkban.

Ajánlja: Molnár Andrea

2016. január 05.