Vakbarát változat |
Betűméret

John Updike: Nyúlfark

Jelzet: U 73

John Updike, a modern amerikai próza kiemelkedő képviselője 2000-ben megalkotta az 1960-ban elkezdett nagyívű regényfolyama záró kötetét. A Pulitzer-díjas szerző ötkötetesre duzzadt munkájában nem kevesebbre vállalkozik, mint az amerikai kisember és családja, barátai életén keresztül végigkalauzol bennünket a XX. század második felén.

A Nyúl becenévre hallgató Harry C. Angstrom tipikusan az amerikai kis-középpolgár szürke figurája. Az ő és környezete életét bemutató fejlődésregény állomásai a következők: a Nyúlcipő az 50-es, a Nyúlketrec a 60-as, a Nyúlháj a 70-es, a Nyúlszív a 90-es évek és végül a Nyúlfark a 2000-es évek krónikája.

A főszereplő, aki a kisvárosi középiskolában még kosaras sztár, az 50-es évek végére áruházi ügynök és házas. Az élete szürkeségét szülei megsavanyodott házasságában, apja látástól-vakulásig tartó munkájában, anyja és anyósa örök elégedetlenkedésében már előrevetíthetjük. Kitörési lehetőség nincs. Felesége terhes és iszik, ő egy kétségbeesett szökési kísérlettel másnál keresi a boldogságot. Ruth-ban az igazi szerelem félig csalóka ígéretét látja hősünk. Amikor megszületik második gyereke, Nyúl visszatér a családjához. Immár nem csak a nagyszülők és a környezet elvárása miatt, hanem önnön alakulófélben lévő felelősségérzete miatt is. A 60-as évekre a feleségnek is elege lesz, most ő tekint ki a házasságból, talál is magának egy autóügynököt, aki apja beosztottja. Elköltözik, Nyúlnak egyedül kell nevelnie fiukat.

A főszereplő életén keresztül Amerika politikájáról is folyamatos képet kapunk hol felerősítve, hol csak mellékszálként. Tombolnak a 60-as évek, faji zavargások, polgárjogi küzdelmek, vietnami háború, Holdra szállás évtizede ez. A társadalmi változások Nyúl fejlődésének is jelentős állomásai. Kristályosodik konzervativizmusa, de szabadság és embereszménye is. Újra és újra kiáll Amerika vietnami „küldetése” mellett.

Amíg felesége más utakon jár, ő befogad a házába egy vietnami veteránt és egy hippi lányt. A szerelmi háromszög végül tragédiába torkollik, hogy főhősünk élete ismét visszazökkenjen a régi kerékvágásba és újra éljék az amerikai átlagházaspár megszokott életét.

A sorozat következő részének címe is beszédes. Nyúlháj a középkorú, pocakot eresztett főszereplő küllemét jellemzi.  Főhősünk a nagypapakor felé araszolgat, fia felnőtt. Egykori sportos életéből mára csak a kocogás maradt.  Apósától örökölt autókereskedést vezeti, feleségével és anyósával egy fedél alatt él. Élete szürkesége tapintható. Nem maradt neki más szín, mint egy nyaralás alatt megvalósult párcsere. Jelentős cselekménye nincs is ennek a résznek, élete apró-cseprő dolgairól, fantáziálásairól értesülünk, így múlnak a napok.
A regényfolyam következő darabja cselekményében és tartalmában sokkal erősebb. Az 56 éves, szívbeteg Nyúllal találkozhatunk, akinek fia folytatja életével apja sikertelenségét. Neki adják a feleség szüleitől örökölt autókereskedést, vigye tovább az üzletet ő. A házaspár pedig elköltözik Floridába, a nyugdíjasok paradicsomába, hogy jól megérdemelt pihenő éveiket méltó díszletek között éljék. Természetesen a történet nem ér ilyen boldogan véget. Nyúl első szívinfarktusa okán vissza kell költözniük addigi lakhelyükre, ahol jól felszerelt kórház áll rendelkezésre.

A korábbi részek egy-egy epizódjával újra találkozhatunk a főhős emlékezése szintjén. Fia szenvedélybetegsége, valamint Nyúl és menye rövid, kétségbeesett egymásba gabalyodása tovább mélyíti a helyzet tragikusságát.
A főszereplő ismét felveszi a nyúlcipőt, Floridába utazik. Menedéket keres ifjúkori sikerei helyszínén, egy kosárlabdapályán, ahol megkapja második szívinfarktusát. A maga hanyatlástörténetében is felemelő regény, kitűnően megformált mellékszereplőkkel. Updike nyitva hagyja számunkra a kérdést a regény végén, vajon meghalt-e főhősünk? Igen, meghalt, de nem felejthető.

Részben a rajongók ezreinek kérésére megkapjuk a Nyúlfark című új részt, ami immár napjainkban játszódik. Felbukkan a történetben, és a család életében Nyúl és Ruth törvénytelen lánya, aki éppen úgy kavarja fel ennek a tipikus amerikai családnak az életét, mint annak idején apja tette többször is.

A szerző munkássága során huszonöt regényt, tucatnyi novellagyűjteményt, verseket, gyermekmeséket és kritikákat is írt.
 

Ajánlja: Kecskésné Bánhalmi Katalin

2016. december 03.