Vakbarát változat |
Betűméret

F. Scott Fitzgerald: A nagy Gatsby

Jelzet: F 62

Fitzgerald regényében a dzsesszkorszak, a húszas évek felszínesen csillogó Amerikájának hangulata elevenedik meg, a korlátlan lehetőségek és a kissé szabados erkölcsök világa.

Az író 1925-ben, huszonkilenc évesen ezzel a művel ért el pályája csúcsára. Írói tehetsége már korán, egyetemi évei alatt kibontakozott. Ekkor kezdte írni első regényét (Innen az Édenen), mely 1920-ban jelent meg.  Pár évvel később már feleségével, Zeldával együtt a társasági élet főszereplője lett. A hirtelen jött siker és az anyagi jólét az alkohol és a mértéket nem ismerő szórakozás függőjévé tette. Azt viszont kritikusai is elismerik, hogy amíg írt, soha nem ivott. Az „elveszett nemzedék” képviselője (Gertrude Stein amerikai író nevezte el így) nagy hatással volt az utána következő amerikai írónemzedékre, műveiből több millió példányt adtak el. A nagy Gatsby az Egyesült Államokban az ötvenes évek középiskoláiban kötelező olvasmány volt.

A történet főszereplője a titokzatos Jay Gatsby, aki New York környéki, tengerparti villájában szombatonként fényűző estélyeket ad. Senki nem tudja, honnan érkezett, múltját, vagyonát titokzatosság lengi körül, mindenfélét beszélnek róla. 

A regény narrátora Nick Carraway, Gatsby szomszédjában lakik, az ő szemével látjuk a történéseket. Nem messze lakik unokatestvérétől, nála hall először a titokzatos milliomosról. Egy este ő is meghívást kap a fényűző partira – és lassan kibontakozik Gatsby sorsa: szegényen nőtt fel, de már fiatalon nagy elképzelései voltak az életről. Beleszeretett egy gazdag lányba, Daisybe, de a háború elsodorta őket egymástól. A lány férjhez ment egy dúsgazdag emberhez, Tom Buchanenhez. Gatsby gazdag lesz, mindent megtesz, hogy anyagilag méltó legyen Daisyhez. A palota, a partik, az autók, a selyemingek, a hatalmas könyvtár mind azért van, hogy visszaszerezze a lányt. Ez azonban lehetetlen, a görög tragédiák sorsszerűségével ér véget a történet.

A titokzatos milliomos felemelkedésének, tündöklésének és bukásának történetét többször is megfilmesítették. 1974-ben Francis Ford Coppola forgatókönyve alapján készült a könyv egyik filmes feldolgozása – Robert Redford és Mia Farrow főszereplésével. 2013-ban került a mozikba egy másik feldolgozás, Leonardo DiCaprio és Carrey Mulligan főszereplésével.
A regény elolvasása után érdemes megnézni valamelyik filmet is!

Ajánlja: Horváthné Kupi Ildikó

2016. szeptember 23.