– Vas vármegye középkori története –

 

Góborfalva, Szent Erzsébet-plébániatemplom, lexikon

…1235 – 1280…

 

Vasvár-Szombathely – 2008-03-21

 

 

 

Góborfalva, Szent Erzsébet-plébániatemplom

          Ma: Goberling, evangélikus filiális templom

 

 

A Tauchen-patak völgyében, a Szalónakról (Stadtschlaining) Lékára (Lockenhaus) vezető út (a középkori magna via) mentén fekvő településnek egyháza is volt. Felette, egy meredek hegynyúlványon állt az Árpád-házi Szent Erzsébet tiszteletére felszentelt román stílusú plébániatemplom. Körülötte terült el temetője is. Mivel névadó szentjét 1235-ben emelték oltárra, a 13. század második felében építhették. Ennek költségeit valószínűleg az uradalom birtokosai, a Kőszegiek fizették meg.

A keletre tájolt, egyhajós és félköríves szentélyű, egyszerű kivitelű templomot tört kőből építették és fazsindellyel fedték be. Félkörív záródású kőkeretes kapuja a déli homlokzaton nyílt. Rajta keresztül lehetett a sík deszkamennyezetes hajóba lépni, amelyet a déli oldalról talán két résablak világított meg. A félkupolával boltozott szentélyen három félköríves záródású keskeny ablak nyílt. Eredeti vakolatára felszentelési kereszteket festettek. A 14. század első felében szentélyét teljesen kifestették. A boltozaton mandula alakú dicsfényben (mandorla) Krisztus, körülötte a négy evangélista jelképe volt látható, tőlük jobbra Keresztelő Szent János alakja. Az ablakok magasságában, hármasával elosztva a tizenkét apostol sorakozott. Mivel az épületnek tornya nem volt, a harang a mellette álló fa haranglábon kapott helyet.

Az épületet 1957-ben az evangélikus gyülekezet vásárolta meg. 1959-ben a szükséges restaurálások mellett beboltozták a hajót, és nyugati homlokzata elé tornyot építettek.

 

 

 

Összeállította: Kiss Gábor – Zsámbéky Monika